mokasyny

Mokasyny są obuwiem noszonym zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Jednakże nie zawsze tak było i przez dłuższy okres dostępne modele były dedykowane męskiej części klienteli. Historia mokasynów sięga do czasów Gucciego i przebyła niekrótką drogę do dzisiejszej damskiej garderoby.

Mokasyny a Gucci

Jak to się stało, że mokasyny zaczęły być utożsamiane z uprzywilejowanymi, jak też z zamożnymi osobami? Historia sięga roku 1953 oraz projektanta Alda Gucciego (syn Guccio Gucciego). Tworzy on wtedy buty inspirowane na wzór mokasynówWeejunsz Ameryki Północnej.

Model zdobiony motywem wędzidła oraz wykonany z prawdziwej skóry od razu podbił serca męskich miłośników mody. Nie bez znaczenia jest też fakt, że już na tamten rok marka Gucci była kojarzona z luksusowymi wyrobami dla zamożnej klasy.

Z czasem buty zaczęto coraz bardziej ulepszać i tworzyć nowe motywy, a pierwszy model znajduje się w tej chwili w Metropolitan Museum of Art w Nowym Yorku.

Nie tylko dla mężczyzn

Model butów zaprojektowany przez Alda Gucciego był dedykowany mężczyznom. Musiało minąć kilka dekad, aby zaczęły pojawiać się również wersje dla kobiet. Dzisiaj mokasyny są uniwersalnym rodzajem obuwia. Dlatego też nikogo nie dziwi widok ubranej w nie kobiety.

Początkowo jednak skórzane półbuty były utożsamiane z pracą biurową. Można powiedzieć, że mokasyny przyniosły wybawienie dla kobiet, które musiały zachować formalny wygląd, a nie chciały codziennie chodzić w szpilkach.

Dzisiaj, ze względu na ilość dostępnych modeli o różnych kolorach i motywach, są one spotykane dosłownie wszędzie. Stały się idealnym obuwiem na okres przejściowy, a także na lato. Wygodne oraz płaskie mokasyny odnajdą się przy każdej okazji.

Jak nosić mokasyny?

Niekiedy obuwie pasuje tylko do jednego rodzaju ubrania i próby eksperymentowania mogą skończyć się modowym faux-pas. Całe szczęście w przypadku mokasynów jest inaczej. Niedopasowana stylizacja z ich udziałem graniczy z cudem. Obuwie jest na tyle uniwersalne, że znajdzie miejsce w każdej garderobie.

Najbardziej klasyczną odsłoną mokasynów są czarne, jak i skórzane modele. To bardzo eleganckie, jak i wygodne. Sprawdzą się, jako idealny zamiennik szpilek dla każdej kobiety, pracującej w biurze.

Jeśli poszukujemy modelu na codzienne okazje, możemy wybrać mokasyny ze skóry zamszowej w ulubionym odcieniu. Ponadto mogą być one dostępne w różnych wzorach oraz ze zdobieniami. Będą pasować zarówno do jeansów, jak i do bardziej formalnych cygaretek.

Żadna kobieta nie pożałuje sobie nowej, pięknej pary butów, a już tym bardziej, jeżeli jest ona wygodna, jak i uniwersalna. Takie są właśnie mokasyny, które sprawdzą się u każdej z nas, niezależnie od modowego gustu, czy też wykonywanej pracy.

fot.: pixabay.com