kozaki

Kozaki w damskiej garderobie są zaledwie niecałe 60 lat. W tym czasie zdążyły podbić już największe salony mody, które co sezon proponują ich nowe wydania. Odpowiadamy jak z męskiego, wojskowego obuwia kozaki podbiły serca kobiet i dajemy wskazówki, jak je nosić na co dzień.

Męskie obuwie, które podbiło kobiecą garderobę

Pojawienie się kozaków miało związek ze strojem wojskowym noszonym w XVII wieku głównie przez husytów oraz kozaków, od których wzięły swoją nazwę. Ludy te zamieszkiwały przede wszystkim stepy położone na południu ziem ruskich.

Kozaki przez swoją długą cholewkę były cenione przez wojsko przy pokonywaniu trudnych terenów. Ponadto zapewniały wygodę w czasie konnej jazdy. Niewielki obcas o wysokości kilku centymetrów umożliwiał oparcie stopy na strzemieniu.

Również przez pierwszą połowę XX wieku kozaki były symbolem żołnierzy, a przede wszystkim dowódców. Pojawienie się męskich butów na kobiecych stopach miało miejsce niecałe 60 lat temu. Związane to było z rewolucją społeczną, jak też ze strajkami studentów w maju 1968 roku. Data ta jest cezurą, która wyznacza przemiany, jakie zaszły nie tylko w modzie, ale i podejściu do niej. Pojawiły się wtedy krótkie spódniczki, jak też odważne stroje inspirowane modą męską, w tym też – kozaki.

Kozaki – obuwie dla każdej kobiety

Odpowiednio dobrane kozaki mogą nosić kobiety o każdej figurze. Dzisiaj mamy do wyboru zarówno kozaki na płaskiej podeszwie, jak i na słupku, czy szpilce. Dla kobiet o bardziej zaokrąglonych kształtach polecamy buty proste i bez obcasa, które nie zaburzą proporcji sylwetki. Natomiast szpilki oraz kozaki na słupku są zalecane kobietom, które chcą pokreślić swoją figurą.

Buty sięgające za kolana będą pasowały zarówno do stylizacji na co dzień, jak i do pracy. Dobrze, aby były one dopasowane do danego stroju. Kozaki tego rodzaju są najczęściej dobierane do sukienek. Uważajmy jednak na ich długość. Nie powinny one być zbyt krótkie, inaczej osiągniemy wulgarny wygląd. Najlepsza długość to taka, która sięga do butów i pokazuje tylko fragment nóg.

Kozaki sprawdzą się również w przypadku spodni. Nie wybierajmy jednak ani chinosów, ani jeansów typu dzwon. Buty, które sięgają ponad kostkę, powinny być zakładane do spodni o szczupłej nogawce. Dzięki temu materiał nie będzie się marszczyć, jak też nieestetycznie układał. Najlepsze będą więc spodnie typu skinny, które idealnie przylegają do ciała.

Klasycznymi kolorami są cały czas odcienie czerni, jak też beżu. Podążając jednak za najnowszymi trendami, możemy pokusić się na zwierzęcy printy oraz marszczącą się, opadającą cholewką. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

fot.: pixabay.com